içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Taksim Camii Açılışı Neleri Açıyor?

 

Herkes Hatırlar; Ayasofyayı Camii olarak açmaya itiraz eden zihniyet ve irade aynı zaman da Taksimde Camii açılmasına da itiraz ediyordu. Yani Ayasofya  ve Taksim Meydanında Camii arasında Sembolik bağ kuranlar oldu. Şimdi Arka planı atlatalım

Taksim Camii 70 yılı aşan bir mücadelenin ardından bugün hizmete giriyor. Taksim Camii'nin yapım hikâyesi ve yaşananlar esasında Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek bağımsızlık mücadelesinin de bir özeti niteliğindedir.

#TaksimCamii

Zamanı geriye sarıp #TaksimCamii meselesinin tarihsel arka planına bakmadan meselenin Türkiye'nin bağımsızlığı ile ilgili boyutunun anlaşılması mümkün değildir.

Hadisenin zamansal ve mekânsal vecheleri unutulduğu anda meselenin tüm boyutları idrak edilemez.

Yani her hangi bir Camii açılışı yapılmıyor.

Tarihi de önemini anlatıyor.

Taksim'de 1800'lerin sonunda bir Ortodoks Kilisesi inşa edilmiştir.

Kilisenin yanısıra bölgede Topçu Kışlası ve bir camii bulunmaktadır.

Ancak camii geçen yüzyılın başında kullanılamaz hale gelmiştir.

Topçu Kışlası da tek parti sultası döneminde yıkılmıştır.

#TaksimCamii

1940 sonrasında defaten Taksime Camii yapılması meselesi gündeme gelmiştir. Rahmetli Menderes döneminde 1955'de Taksim Meydanı'nda şu an camii yapılan alanda daha küçük bir yer camii için belediyeye tahsis edilmiştir. 1956 yılında ise #TaksimCamii Yaptırma Derneği kurulmuştur

1960 darbesinin de etkileri ile birlikte #TaksimCamii konusu yine akim kalmıştır.

1965 yılında Adalet Partisi bölgedeki bazı arazilerin Vakıflara devri ile cami için kullanılması için harekete geçti. Bu çalışma dönemin CHP'li İstanbul Belediyesi tarafından engellendi.

1977'de II. Milliyetçi Cephe Hükümeti Beyoğlu İlçe İmar Planında değişiklik ile planda görünen otoparkı cami için tahsis etti. Anıtlar Yüksek Kurulu onayladı. CHP'li İstanbul BB, belediye arsasını camii yapımı için satmayı kabul etmedi ve proje yine akim kaldı.

#TaksimCamii

1980 yılında MSP ve MHP'nin dışarıdan desteklediği Demirel Hükümeti, 1965 yılında yapılan ve CHP'li İBB tarafından mahkemeye taşınarak durdurulan arazi tahsisi konusunu halletmek için bir Bakanlar Kurulu Kararı çıkartmıştır.

#TaksimCamii

Taksim Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği 1980 Eylül başında temel atma konusunda yetkililerle görüşmelere başladıktan 10 gün sonra 1980 darbesi olmuştur. Darbeci İBB BaşkanıAkansel 1977'deki imar planını iptal ederek alanı yeniden otopark yapmıştır.

#TaksimCamii

Yapılan değişikliğe karşı itirazlar 1983 yılında Danıştay'a götürülmüş ve Danıştay, Taksim Camii projesinde kamu yararı olmadığı, şehircilik açısından uygun olmadığı gibi hayli gülünç bir karara imza atmıştır.

#TaksimCamii

1992 yılında kurulan Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı projeyi gerçekleştirmek için yeniden yol almaya başlamıştır. 1994 yılında gerçekleştirilen İBB seçimleri öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız'ın adaylığı döneminde tartışmalar yeniden başlamıştır.

#TaksimCamii

Sn. Cumhurbaşkanımız @RTErdogan İBB Adayı olduğu dönemde Taksim’de bulunan bir binanın çatısından Taksim Meydanı'nı gösterip Cami meselesini hatırlatarak; "İnşallah buranın temelini atmak bize nasip olur" demiştir.

#TaksimCamii

13- Milliyetçi Cephe Hükümetleri döneminde Rahmetli Erbakan Hocamız'ın hükümet protokollerindeki en önemli isteklerinden biri Taksim Camii meselesi olmuştur. Aynı şekilde rahmetli Sn. Demirel ve rahmetli Sn. Türkeş de bu konuda özel hassasiyet göstermişlerdir.

#TaksimCamii

Rahmetli Erbakan Hocamız'ın başbakanlığı döneminde Taksime camii meselesinin özel takipçisi olmuştur.

O dönemin gazeteleri, darbe yanlıları 1997 post modern darbesine kadar sürekli olarak konuyu bir gerilim meselesi olarak gündemde tutmuşlardır.

#TaksimCamii

Dönemin İBB Başkanı olan Sn. Cumhurbaşkanımız, Taksim’e cami yapılacağını temelin Sn. Cumhurbaşkanı Demirel tarafından atılacağını beyaz etmiştir. Başkan Rahmetli Erbakan Hocamız aynı şekilde haberi doğrulamıştır.

Dönemin İstanbul Valisinin  “camiye izin vermeyeceği" açıklamasını yaparak yetkisini aşmış ve tartışmaları daha da tırmandırmıştı.

Anıtlar Koruma Kurulu garip bir kararla bölgeyi SİT Alanı ilan ederek projesi bir kez daha akim bırakmıştı.

#TaksimCamii

28 Şubat darbesine zemin hazırlayanlar cami meselesini laiklik tartışmalarının odak noktası haline getirmişlerdi ve nihayetinde post modern darbe ile birlikte cami konusu bir 10 yıl daha ötelenmek zorunda kalmıştı.

#TaksimCamii

2011 seçimleri öncesinde tekrar gündeme getirilerek çalışmalarına yeniden start verilen #TaksimCamii meselesi Topçu Kışlası konusuyla da birleştirilerek sözde bağımsızlıkçıların ülkemizi yeni bir kaosa sürükledikleri Gezi Kalkışması ile tekrar akim bırakılmak istenilmiştir

Bu kalkışmalar Sn. Cumhurbaşkanımız'ı

iktidarımızı yolundan alıkoyamamıştır. #TaksimCamii 2017 yılında start almıştır. 4 yıl süren inşaat sürecinin ardından ise 70 yıllık demokratik hukuk temelli büyük mücadele  milletimizin ve liderimizin dirayetli duruşu ile sonuca ulaşmıştı

#TaksimCamii, Büyük Çamlıca Camii, Ataşehir Camii gibi eserler, rahmetli Adnan Menderes ve arkadaşlarının bu ülkede CHP iktidarı tarafından yıkılan camilerin yerine simge eserler ortaya konulması idealinin birer devamı niteliğindedir.

Memleket ahalisinin canı pahasına elde ettiği bağımsızlığı, masalarda bir bir peşkeş çeken tek parti şeflik CHP zihniyetinin, o masalardaki verdikleri gizli sözlerin devamı olarak İslam'ı ve simgelerine karşı açtıkları savaşı kaybedeceklerinin nişanesidir #TaksimCamii

Dini, bayrağı, toprağı, bağımsızlığı için canını vermekten çekinmeyen bu aziz milletin evlatları bu ülkenin her karış toprağına bağımsızlık damgasını vurmaya devam edecektir.

70 yıl değil bin yıl geçse de bağımsızlık idealinden geri adım atmayacaktır. #TaksimCamii

Bağımsızlık mücadelesi bugünde devam etmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılında yeni bir Türkiye, yeniden Büyük Türkiye idealini gerçekleştirmiş olarak, yeni bir dünya, yaşanabilir dünya mücadelemizde yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz #TaksimCamii bu adımların simgesidir

Bugünkü Evrensel Gazetesi şöyle bir başlık atmış: "Taksim Camii: Siyasal İslam'ın 70 yıllık inadı,

Erdoğan'ın rövanşı'

Ne yapsanız boş,

Sizin sözcülüğünü yaptığınız;

“Anadolu’yu

Anatolıa yapma hayalindekilere”

Milletimizin Devletimizin 

1041

1071

1299

1453 ‘’den gelerek

1514 

1918

1919

1920

1923

2016’dan kıyamete dek Ezan Bayrak Millet Bağımsızlık Devletimiz ilelebet payidar olacağımızın açık ilanıdır.

Sözcülüğünü yaptıklarınız bu tarihlerin ne anlama geldiğini iyi bilir sorun öğrenin.

Bu mücadele kendini emperyalistlere teslim etmişler  ile bu topraklarda bağımsızlığımıza tereddütsüz sahip çıkan vatanseverlerin mücadelesidir.

Bu mücadele kıyamete dek sürecek, bağımsız Türkiye, Büyük Türkiye yaşamaya devam edecektir. #TaksimCamii

Tüm bunlar bize büyük bir mesaj daha veriyor: Düşmanlarınız bir şeyi sembol seçip saldırdıkları için biz de onu sembolize etmiyoruz.

Aksine bizim Zafer Yürüyüşümüz Semboller oluşturuyor; düşmanlarımız da bu nedenle sembollerimize saldırıyor. Tabi gereken cevapları alıyorlar ve almaya devam.edecekler.  İktidarı devirmek için muhalefet basit hesaplar peşinde iken; Büyük ve büyüten semboller hayat buluyor!...

Bu yazı 2326 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum