içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OZON TERAPİ

 

Hepinize sağlıklı bir merhaba; 

Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp alanında yaptığımız yolculuğumuzda bu yazımın konusu Ozon Tedavisi; nam-ı diğer  Ozon Terapi. Tedavisine geçmeden önce 'ozon' nedir ona bir bakalım.

OZON NEDİR ?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir (O3). Oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Çok güçlü dezenfekte etme özelliği sayesinde dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

OZONUN SAĞLIK ALANINDA KULLANIMI

Ozon molekülünün sağlık alanında kullanımının geçmişi yüz yıldan daha eskiye dayanmaktadır. Günümüzde, ozonun birçok faydasından yararlanmak amacıyla ozon üretim teknolojileri geliştirilmiştir. Günümüzde buna benzer yenilikçi bazı metodlarla uygulandığı için yeni ve yenilikçi bir tedavi gözüyle bakılmaktadır.

Ozonun etki etme ve iyileştirme prensibi dokulara giden oksijen miktarını arttırmaktır. Başlı başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılabildiği gibi diğer tedavilere entegre olarak da kullanılabilir. Zaten rutin tıbbi tedaviye herhangi bir olumsuz etkisinin bulunmaması bu tedavi yönteminin en büyük artılarından bir tanesidir. 

Peki ozon terapi nasıl uygulanır ve bu molekül vücuda nasıl verilir.

MAJÖR TERAPİ

En yaygın kullanım şeklidir. Uygulaması son derece kolay ve 15-20 dk. sürmektedir. Medikal bir şişeye alınan kan (mutlaka cam bir şişe olmalı) ozonlanarak vücuda geri verilir. Hiç bir yan etkisi olmayan bu yöntemle ozonlanmış kan, dolaşımı boyunca temas ettiği tüm organlara olumlu etki eder. Kan, damarlarınızı açtığı için dolaşımın daha kolay olmasını sağlar. Bağışıklık sisteminiz güçlenir.

MİNÖR TERAPİ

Yine bir miktar kan alınarak ozonla karıştırılarak bu sefer kas içine enjekte edilir.

RECTAL UYGULAMA

Ozon vücuda rektal olarak direkt gaz olarak verilir. Bazı otorotilere göre majör yöntem kadar etkilidir.

 

 

OZON TORBALAMA

Açık yara, iyileşmeyen yara, yanık gibi durumlarda, ilgili bölgeye ozon lokal olarak uygulanır. Torba içine alınan hasarlı bölgeye ya da organa ozon gazı direkt olarak verilir. Bu yöntem enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmakla kalmayıp yaranın iyileşmesini de hızlandırır.

EKLEM İÇİ OZON UYGULAMASI

Romatizmal rahatsızlıklarda eklem içerisine uygulanan ozon kıkırdak dokunun beslenmesini ve kendisini onarmasını teşvik eder.

 

Ozon tedavisinin sıklıkla tercih edildiği birçok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Dolaşım bozuklukları, Diyabet, Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları, Ağrı Bozuklukları, Kanser, Parkinson, Göz Hastalıkları ,  İyileşmeyen Yaralar, Bağırsak Hastalıkları, Kronik Yorgunluk.

Klordan 3 bin kat daha güçlü bir mikrop öldürücü olan ozon, candida ve diğer mikropları etkili şekilde yok eder.

 

YAN ETKİSİ YA DA ZARARI VAR MIDIR ?

Sınırlı sayıda bireyde yan etki görülse de ozon terapisi elbette elverişli klinik koşullarda, doğru malzeme ve uzman personel ile doktor gözetiminde uygulanmalıdır. Bu koşullarda uygulanan ozon terapi birçok hastalığın tedavisinde başarı oranını arttıran ve çeşitli yaş gruplarında güvenle kullanılabilen bir yöntemdir.

 

Dr. Ergin Ertan

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 1293 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum