içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

VAROL TÜRKİYEM !

 

 

 

Uzun yıllar yurtdışında yaşadım. Farklı medeniyetlerin yaşayışlarının bir parçası oldum.Ancak hiçbir zaman onlardan biri olmadım.Onların içine girerek yaşama bakışları,inanç kültürleri,ticarete,sanayiye bakış açıları gibi bir çok alanda önemli izlenimler edindim.

 

Tüm Dünya’da COVIT 19 salgını ortaya çıktığında ,ekonomik olarak Türkiye’den güçlü ülkelerin salgına karşı gerekli tıbbi malzemeleri üretme noktasında neden geciktiğinin anlaşılmasını sağlamak istiyorum.

 

Biz Türkler,müteşebbis ruh ile hızlı koordine olabilen bir toplumsal yapıya sahibiz. Evet,ortaklıklar kurmak ,,yürütmek gibi beceremediğimiz önemli ticari açıklarımız var. Ancak konu Vatanın emniyeti,halkın sağlığı olduğunda ortaya çıkan davranış modelimiz ve bu davranış modeline Devletin ön açması takdire şayandır.

 

Batı toplumları, herhangi bir iş alaında faaliyet göstermek istediklerinde o iş alanı hakkında detaylı analiz yaparak ,öncelikle o iş alanı ile ilgili yasal mevzuata uygun hazırlıkları yapmayı,belgeleri temin etmeyi,iş için gerekli alanın mevzuata uygunluğunu sağlamayı ve sair hususları yerine getirmeyi  bilinç haline getirmiştir. Bu bilincin oluşmasının en temel nedeni;Halkın kanunlardan son derece korkuyor olmasıdır.Doğal zamanlarda son derece yerinde görünen bu ruh hali,olağanüstü şartlarda da batı toplumlarının hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır.

Bizim Ülkemizde düne kadar toplam 14 Maske üreticisi varken,bugün 400 küsür maske üretim firmasının faaliyet göstermesinin batı toplumları tarafından anlaşılır ve izah edilebilir bir yanı yoktur.

İşte bu olağanüstü şartlarda bizim müteşebbislerimiz,hızla makine tedariği sağlayarak gerekli fiziki standartları hızla yerine getirerek,eş zamanlı olarak hukuki altyapısını oluşturararak ,zor gününde devletinin yanında olmayı ve  ticari olarak gelir elde etmeyi başarmıştır.

HER YÖNÜ İLE MEMLEKETİM İNSANI İLE GURUR DUYUYORUM.

Ortaya çıkan bu üretim gücünün Tüm Dünya devletlerine yüksek miktarlarda ürün ihracaatı yaptığını gururla izledik. Ancak bu arada tıbbi malzemelerin mevcut konjöktürde siyasi stratejik bir konu olduğunu farkeden Devletimiz ihracaatı belirli şirketler üzerinden yapmaya karar vererek,Ülkemizin Uluslararası arenada güç gösterisi yapmasına olanak sağlamıştır. Serbest ihracaatın engellenmesi hususunda getirilen engeller,Ülkemizin Uluslararası arenada farkedilmesini ve deve dişi gibi Ülkelerin gözyaşları ile ,tarihte olduğu gibi yine Ülkemizin karşısında diz çökmesini sağlamıştır.

Ardından Ülkemizin medarı iftiharı şirketlerin 2 haftada Ventilatör olarak tabir edilen Solunum cihazı üretmesi Tüm Dünya’ya af buyurun,Kapak olmuştur.

Merdiven altı imalat yaparakta olsa bu sürece katkıda bulunmaya çalışan işletmelerimiz, müteşebbislerimiz,meslek liselerimiz,cezaevi iş yurtlarımız, askerlerimiz ile elele vererek atlatmakta olduğumuz bu süreçte bana bu duyguları yaşatan bu Necip Milletimizin karşısında bir kez daha saygı ile eğiliyorum.

Varol Türkiyem !

 

 

Bu yazı 1924 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum