içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

MAKYAJLAMA

FİNANSAL TABLOLAR ANALİZİ YAPAN MUHASEBECİLERİN KULLANDIĞI BİR TABİRDİR, ‘’SABUNLAMA’’ VEYA MAKYAJLAMA’’ BU TABİR, KÖTÜ OLAN BİLANÇO, NAKİT AKIŞI VE GELİR-GİDER TABLOLARINDA RAKAMLARLA OYNAYARAK, KÖTÜ RAKAMLARI, İYİ DURUMDA GÖSTERMEK İÇİN YAPILAN MANİPÜLASYONLARA VERİLEN BİR DEYİM.

 

 

 

ENFLASYON VE BÜYÜME ORANLARI AÇIKLANDI.

Makyajlama. 2019’un 2. Çeyreğinde büyüme % -1.5, yani % 1.5 daralma. Bazı analistlere göre bu küçülme süper bir başarı çünkü onlar % 2.5 daralma beklemişler. Kim beklemiş? nasıl bu rakamı bulmuş ? orası meçhul.

 

Türkiye son 9 aydır küçülmeye ve fakirleşmeye devam ediyor.

 

2018, 4. Çeyrekte -2.8 küçülme,

 

 

2019 1. Çeyrekte -2.4 küçülme

 

2019 2. Çeyrekte – 1.5 küçülme,

 

Daha kötüsü, 2019’un ilk 3 ayında yatırımlar % -12.4 küçülmüş ve son mayıs haziran ve temmuz aylarında yatırımlar % -22.8 küçülmeye daha büyük oranda devam etmiş.

 

Yani, mart, şubattan, Nisan marttan, … Ağustos temmuzdan daha iyi olmamış, daha kötü olmuş.

 

Türkiye artan nüfusu dolayısı ile her yıl yeni iş imkanları yaratmak zorunda bir ülke. Asgari % 5 büyümek mecburiyetinde, hatta % 7 büyümesi gelişmekte olan ülkemiz için daha gerekli.

 

Şimdi hep beraber, % 2.5 küçülmedik, % 1.5 küçüldük diye başarılıyız diye övünen birileri var.

 

Yine TÜİK, ağustos ayı enflasyon rakamı  % 0.86 ve yıllık enflasyon % 15.01 olarak açıkladı.

 

Son 2 ayda doğal gaz 2 defa % 15’lerden % 30 üzerinde zamlandı, bir yılda sigaraya yapılan zam          % 100’ün üzerinde. Çay, şeker, alkollü içecekler, gıda ve bir sürü ürünler ve hizmetler, çoğunluğu % 50 ile % 130 arasında zam gördü.

 

TÜİK’in ağustos ayı enflasyon rakamını % 0.86 açıklarken, sanayi odası bunun 3 katını açıklamakta. 

 

Vatandaş gerçek enflasyonu pazarda markette yaşıyor ve gerçek oran % 35 ile % 40 arasında olduğunu bizden daha iyi görüyor.

 

Merkez bankası Para piyasası kurulu (PPK) toplantısı 12 Eylül’de yapılacak. Ve hedef faizleri ikinci defa indirmek. İndirim miktarı 300 baz puan veya daha üstü bekleniyor.

 

29 Temmuz’da yazdım, ben eylül ayı merkez bankası toplantısında 325 ile 425 baz puan indirim beklediğimi belirtmiştim.

 

Yani, yılık toplamda 750 ile 850 baz puan indirileceğini tahmin ediyorum.

 

Peki, ekonomi idaresi ne yapmaya çalışıyor?

 

2018 yılı ağustosta yaşanan kur şoku sonrası eylül ayında, enflasyon % 6.30 olmuştu. Bu 2019 eylül ayı bu kadar yüksek olmayacağı için 12 aydan 12 aya hesaplanan enflasyon baz etkisi nedeniyle düşük çıkacağını biliyoruz.

 

Ekim, Kasım itibari ile enflasyonun yükselmesi zaten bekleniyor.

 

Eylül 2019’da enflasyonun baz etkileri sonucu düşük çıkmasının Merkez bankası faiz indirimi için en uygun zaman olarak görülmekte.

 

Ayrıca, geçen hafta doların kısa süre için 6.40 şok sonrası 5.84 seviyesine gerilemiş ve o noktada kalması beklenirken bir anda 5.72 seviyesine gerilediği ve tahmin ediyorum Merkez bankası ( PPK) toplantısına kadar doların 5.50 seviyelerine indiğini göreceğimizi sanıyorum.

 

Aşağıdaki grafikte doların son bir haftada dramatik inişin sebebi hızlı bir müdahale olmasıdır. Ve bu manipülasyonlar 12 eylüle kadar devam edecektir.

 

Kur’un ve faizlerin suni olarak düşürülmesi ile vatandaşın dövizlerini bozdurması ve halkı konut satışlarına yönlendirilmesi istenmektedir.

 

Geçtiğimiz ay dolar 5.45’e kadar indi, vatandaş dolarını satmadı aksine aldı ve Türkiye daha çok Dolarize oldu. Yine vatandaş aynı şeyi yapacak ve düşen dolar sayesinde, ucuz dolar almaya devam edecektir.

 

Vatandaş konuta yönelmedi, bankalar kredi veremedi ve bunun üzerine Merkez bankası kredi veren bankaya ‘’karşılık ayırma’’ miktarları için bir dizi kıyak faizler ve oranlar önerdi ama yine olmadı.

 

Bankaların, suni faiz düşmesi ile mevduat toplama maliyetleri düşmeyecek ve hiçbir banka uzun vadeli düşük kredi vermez, veremez. Kamu bankaları yine baskı altında olacak ve zarar edecek ama bu zararları yine vatandaş vergisi ile ödeyecek.

 

Açıklanan ekonomi paketleri belki 30’u geçti, ama fayda etmedi, dolarınızı satın TL’ye güvenin dediler, dövizini satanlar büyük zarar etti.

 

HALKIN EKONOMİ YÖNETİMİNE GÜVENİ ARTIK ÇOK AZ.

Merkez bankası faiz indirebilir, döviz baskılanmaya devam edebilir, ekonomi paketleri açıklanabilir ama bunların hiçbiri bu yaraya merhem olmaz ve bu vatandaş düşündüklerini yapmaz.

 

Bu ekonomik kararları verenler Osmanlının çöküşü ile başlayan ve tüm savaşlara rağmen, Anadolu insanı varlığını ve maddiyatını nasıl koruduğunu, sağ duyusunun ne kadar gelişmiş olduğunu ve halkımızın ‘’alim’’ değil ama çok ‘’arif’’ olduğunu anlamaları ne kadar zaman alacak acaba ?

 

Ve en kötüsü, ekonomi ve serbest piyasaya yapılan müdahale ve manipülasyonlar çok ağır bedeller ile Türk ekonomisine geri dönecektir.

Bu yazı 6409 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum