içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Aramco bilmecesi

SUUDİ ARABİSTAN’IN DOĞUSUNDAKİ ABQAİQ VE HUJRAT KHURAİS BÖLGELERİNDE SUUDİ DEVLETİNİN PETROL-GAZ ŞİRKETİ ARAMCO’YA AİT 2 TESİSİNE, 14 EYLÜL’DE SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ.NEW YORK TİMES GAZETESİ, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜFETTİŞLERİNİN, HUSİLERİN 1500 KİLOMETRE MENZİLLİ İHA’LARA SAHİP OLDUĞUNU VE SUUDİ ARABİSTAN TOPRAKLARINDA YAPILAN SALDIRININ, YEMEN’DEKİ HUSİ KONTROLÜNDEKİ BİR BÖLGEDEN GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİĞİNİ BELİRTTİ.

Ancak, bu saldırının Irak ya da Suudi Arabistan içerisinden de yapılmış olabileceği yazıldı.

Husiler, saldırıyı üstlendi, ama dünya, Husilerin böyle bir saldırıyı yapma kabiliyeti olmadığını biliyor.

Husiler henüz bir devlet değil ve terör örgütü olarak kabul ediliyor. Devlet olmayan bir örgütün bu kadar zarar vermesi büyük bir meseledir ifadeleri kullanıldı.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında, İran, şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen’den geldiğine dair bir kanıt yok ifadelerini kullandı.

 

Bu arada Trump yaptığı açıklamada, saldırının arkasında kim var takip ediyoruz diye açıklama yaptı.

Vurulan tesis, İran’dan 650, Irak’tan 600, Batı Yemen’den 1250 km’ye yakın bir uzaklıkta. Suudi Arabistan hava savunma sistemi Patriot füzeleri neden durduramadı?

 

Pentagon bu konuda açıklama yapar mı bilinmez.

Eğer, 500 km mesafeden gelen, 20’den fazla insansız hava araçlarını durdurma kabiliyetini gösteremeyen Patriot füzelerini dünya pazarında satmaları zorlaşacaktır.

Türkiye’nin aldığı S 400 füzeleri için sırada bekleyen müşterilerin başında Suudi’ler var arkasında, Hindistan, Malezya, Kore gibi en az 7 ülke, Türkiye’nin akıbetini izlemekte ve beklemekte.

İran veya Husilerin bu saldırıyı yapmadıklarını düşünürsek, kim yaptı?

Aramco’nun Suudi menkul kıymetler borsasında kasım ayında halka arz duyurulmuştu.

2020 yılında uluslararası listelenmeye açılması bekleniyordu.

 

Daha önce Aramco 2 trilyon dolar değer biçilmişti. % 5 halka arz edilmesi ve düşük petrol fiyatları nedeni ile finansal sıkıntı yaşayan Suudi Arabistan100 milyar dolar gelir bekliyordu. JP Morgan, Chase and Goldman Sachs danışmanlığında işler yürüyordu.

Nisan 2017’ye geri dönelim:

 

Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, Çin ile Rusya arasındaki 400 milyar dolarlık bir enerji anlaşması nedeniyle, Rusya’ya pazar payını kaybettikten sonra, dünyanın en büyük ikinci petrol pazarı olan Çin’e olan petrol satışlarını artırmak istiyorlardı.

 

Suudiler ayrıca, krallığın petrol şirketi olan Aramco’da bir hissenin satışı da dahil olmak üzere, krallıktaki yatırım fırsatlarını teşvik etmek istiyorlardı.

O dönemde Kral Salman bin Abdülaziz ile veliaht prens olarak, Muhammed Bin Nayif işlerin başındaydı.

Çin devleti ile ARAMCO hisselerinin satışı ile görüşmeler, veliaht prens Muhammed Bin Nayif’in sonunu getirmişti.

 

2017 yılına kadar Suudi tahtının veliaht prensi olan Kral Salman’ın yeğeni Muhammed bin Nayif, Kral Salman tarafından oğlu Muhammed bin Salman ile yer değiştirildi.

Mevcut Veliaht Prens Muhammed Bin Salman, Trump’ın ve damadı Kushner’in yakın ilişkileri olduğu malum.

 İsrail’in Haartez gazetesi, “Suudi Arabistan’ın Yeni Veliaht Prensi Muhammed bin Salman İsrail ve Amerika İçin İyi Haber” başlığıyla verdi.

 

Z’vi Barel imzalı yazıda, genç prensin Muhammed bin Salman’ın üst düzey İsrail yetkilileri ile buluştuğu da iddialar arasında.

 

Ayrıca, Ruhani’nin sürpriz bir şekilde görüşme ihtimali Trump tarafından duyurulmuştu. Bu görüşmeye karşı çıkan şahin güvenlik danışmanı Bolton’u Trump kovmuştu.

İsrail basını, bu olasılığın devletin üst kademelerinde tartışıldığını yazarken, eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu bütünüyle Trump’a bağlı bir politika izlememesi konusunda uyardı.

 

Sonuç:

Aramco hisselerinin satışı ertelendi. Trump Ruhani görüşmesi sıkıntıya girdi, Patriot’ların Dünya’ya pazarlanması zorlaştı, ABD İran’ı tehdit etmeye başladı.

İran’ın dışişleri bakanı Zarif, açıkça saldırı ile alakaları olmadığını ilan etti ve İran her zamanki gibi dik duruşunu sergilemeye devam ediyor.

 

 

Bu yazı 6186 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum